Оптична когерентна томографія ока
Оптична когерентна томографія – сучасний безконтактний методом дослідження, що дозволяє точно оцінити стани різних тканин ока методом візуалізації цих структур у поперечному перерізі. Перевагою цього методу є можливість оцінити необхідну інформацію про об’єктивний стан ока та морфологічну будову. Методика проведення дуже схожа з проведенням УЗД дослідження, відмінність у тому, що з проведення оптичної когерентної терапії застосовуються інфрачервоні хвилі ближнього спектру. Завдяки технічним параметрам оптичних томографів лікарі-офтальмологи отримали можливість побачити патологічні процеси, які локалізуються в тих ділянках сітківки, які неможливо візуалізувати при звичайній офтальмоскопії. Величезною перевагою даного методу є можливість побачити зміни у структурі очного нерва та макули, які не видно в результаті звичайного обстеження у лікаря.
Також, за допомогою даного методу діагностики можна максимально точно оцінити структури передньої камери ока, таких як: рогівку, кут передньої камери, райдужну оболонку, склеру, кон’юнктиву. Дослідження відмінно підходить для візуалізації структур заднього відрізка ока – сітківки та судинної оболонки.
Суть методу оптичної когерентної томографії ока
Оцінюючи результати сканограм, лікар звертає свою увагу на морфологічні зв’язки тканин, зокрема, шарів та відділів, зміни зовнішнього контуру та з’єднання із сусідніми тканинами.
Детальний аналіз результатів ОКТ також дозволяє зробити висновок про товщину клітинного шару, обсяг тканин, а також мати уявлення про стан очного нерва і шарів сітківки.
Коли призначається оптична когерентна томографія
Існує ряд патологій, за яких даний метод дослідження обов’язковий для вибору адекватної тактики та методу лікування. Серед них виділяють:
- глаукому;
- патологію зорового нерва;
- патологічні процеси рогівки. Особливо, це дистрофічні патології, наприклад кератомаляція, кератоглобус, ерозії або рубці рогівки;
- аномалії рефракції: міопію, гіперметропію, астигматизм та пресбіопію;
- дистрофії та відшарування сітківки;
- порушення функціонування допоміжних органів ока, серед них виділяють:
- Запалення повік, слізної залози та сльозових шляхів.
- Запальні захворювання оболонок ока, особливо склерит та увеїт.
- Зміни у структурі кришталика.
- Макулярний набряк та розрив.
- Передній та задній увеїт.
Оптична когерентна томографія обов’язково проводиться пацієнтам, які мають також захворювання терапевтичного характеру:
- цукровий діабет (перший та другий тип);
- артеріальна гіпертензія;
- пацієнтам із неврологічними захворюваннями.
Як проходить процедура ОКТ
На початку обстеження пацієнта просять зафіксувати погляд на мерехтливому об’єкті, що знаходиться всередині фундус-камери. Далі джерело світла поступово наближають до очей пацієнта до появи чіткого зображення сітківки на екрані монітора. Існує ряд особливостей виконання процедури, які залежать від стану пацієнта та наявності у нього певних патологій. Наприклад у пацієнтів з низькою гостротою зору (при якій пацієнт не здатний стежити за мерехтливим об’єктом) використовується додаткове джерело світла, у вигляді зовнішнього підсвічування або збільшене зображення, що демонструють на екрані. Для оптимального проведення томографії відстань між оком пацієнта та лінзою становить у середньому 9-11 мм.
Переваги співпраці з медичним офтальмологічним центром “Очі клінік”
Тривалість у середньому становить 3-5 хвилин, за високої безпеки та зручності даного методу, це дужешвидкий метод діагностики. Результати обстеження, тобто знімки різних структур ока, миттєво відображаютьмся на екрані монітору. На їх підставі лікар може визначити локалізацію та ступінь патологічного процесу внутрішньоочних структур. Значною перевагою даного методу діагностики, є можливість безпечного та багаторазового (при необхідності) проведення обстеження для вагітних жінок та дітей, внаслідок цього можна достовірно встановити наявність уражень зорового нерва та макулярної зони у даних пацієнтів.
Серед пацієнтів метод діагностики оптично когерентної томографії користується великою популярністю через неінвазивну методику його проведення. При дослідженні томограф не контактує з тканинами ока, а комфортне перебування пацієнта під час обстеження сприяє, отриманню достовірних результатів.
Також позитивною особливістю когерентної томографії є можливість проведення процедури на вузьку зіницю, що значно зменшує час проведення та дискомфортні відчуття у пацієнта.