Сітківка – це тонка внутрішня оболонка ока, що містить мільйони світлочутливих клітин (палички та колбочки) та інших нервових клітин, які отримують зорову інформацію. Саме сітківка перетворює світлові сигнали у нервовий імпульс, та передає цю інформацію у головний мозок через зоровий нерв та зорові шляхи.
Сітківка ока має надзвичайно складну структуру, складається з 10 шарів високоорганізованих клітин, та відрізняється в залежності від локалізації . Так центральна зона сітківки- макула відповілає за центральний зір, і тут зосереджена максимальна концентрація нейрорецепторних клітин. Периферія сітківки відповідає за просторовий, периферичний зір. В залежності від локалізації ураження відповідно змінюються симптоми захворювання, протоколи лікування та прогнози. Ціллю лікування можуть бути зупинка або уповільнення прогресування хвороби, а також збереження, покращення чи відновлення зору. Без лікування більшість захворювань сітківки можуть призвести до серйозної втрати зору або сліпоти.
Методи дослідження сітківки
Щоб поставити діагноз, визначити локалізацію та ступінь захворювання можуть бути проведено такі тести:
- Тест сітки Амслер. Тест-сітку Амслер використовують, щоб перевірити чіткість центрального зору. Якщо лінії здаються Вам бляклими, переривчастими, викривленими або спотвореними, це скоріш за все пошкодження центральної частини сітківки. Пацієнти, у яких вже діагностовані такі захворювання, теж використовують тест Амслера для самоконтролю стану в домашніх умовах.
- Оптична когерентна томографія (ОКТ). Це дослідження є чудовим сучасним безконтактним методом отримання точних зображень сітківки для діагностики епіретинальних мембран, макулярних розривів та макулярного набряку, для моніторингу ступеня вікової вологої макулодистрофії та для моніторингу реакції на лікування.
- Аавтофлуоресценція очного дна . Використовують для визначення прогресування захворювань сітківки, включаючи дегенерацію жовтої плями. Виділяючи пігмент сітківки (ліпофусцин), що збільшується при пошкодженні або дисфункції сітківки.
- Флюоресцентна ангіографія. Для цього дослідження використовується барвник, який дає можливість оцінити кровообіг в судинах сітківки та судинної оболонки. Це допомагає точно ідентифікувати закупорені кровоносні судини, пошкодження судинної стінки, нові аномальні кровоносні судини та тонкі зміни в задній частині ока.
- УЗД. У цьому методі використовуються високочастотні звукові хвилі (ультрасонографія), щоб допомогти побачити сітківку, скловидне тіло та інші структури ока. Також можна визначити певні особливості очних структур, які можуть допомогти у діагностиці та лікуванні крововиливів, пухлин ока, травматичних уражень.
- КТ та МРТ. В окремих випадках ці методи візуалізації можуть використовуватися для оцінки травм чи пухлин очей.
Основні захворювання сітківки ока
Основні захворювання та стани сітківки включають:
- периферична дегенерація сітківки. Група захворювань, які характеризуються дистрофічними (дегенеративними) змінами сітківки. Часто виникають при ускладненій короткозорості внаслідок збільшеного передньо-заднього розміру очного яблука, перерозтягнення сітківки, погіршення крововообігу в даній зоні. При відсутності лікування може призводити до розривів та відшарування сітківки. Як правило супроводжується раптовою появою таких симптомів, як блискавки, спалахи, плаваючі помутніння.
- відшарування сітківки – надзвичайно небезпечне захворювання. Це відокремлення шару нейрорецепторних клітин сітківки від прилягаючого пігментного епітелію, визначається наявністю рідини під сітківкою. Зазвичай це відбувається, коли рідина проходить через розрив сітківки, внаслідок чого сітківка відшаровується від нижчих шарів тканини.
- діабетична ретинопатія. При діабеті внаслідок підвищеного рівня цукру крові страждає все мікроциркуляторне судинне русло організму, крихітні капіляри сітківки ока стають ламкими, порушується судинна стінка. З пошкоджених судин кров починає просочуватися в сітківку та під неї. Це викликає набряк сітківки, утворення нових патологічних кровоточивих судин, фіброзних плівок та у важких випадках призводить до тракційного відшарування сітківки.
- епіретинальна мембрана. Епіретинальна мембрана є тонкою фіброзною плівкою, яка утворюється в центральній зоні сітківки , виглядає як зморщений целофан, лежить поверх сітківки. Ця мембрана натягує та деформує сітківку, що спотворює зір. Об’єкти можуть здаватись розмитими, викривленими чи спотвореними. В складних нелікованих випадках може призводити до розриву сітківки.
- макулярний розрив. Патологічний стан причиною якого є розрив у центральній зоні сітківки (макулі). Завжди супроводжується зниженням гостроти зору та появою темної плями в центрі.
- вікова макулярна дегенерація(ВМД). При дегенерації жовтої плями центр сітківки зазнає дистрофічних змін . Це супроводжується такими симптомами, як нечіткість центрального зору, викривлення ліній, плями в центральних відділах поля зору. Існує два типи – «волога» та «суха» дегенерація жовтої плями. У більшої частини пацієнтів зустрічається «суха» форма, яка досить повільно прогресує, дозволяючи роками і навіть десятиріччями мати високу гостроту зору. Волога форма макулярної дегенерації характеризується більш стрімким розвитком і значним зниженням гостроти зору.
- пігментний ретиніт. Пігментний ретиніт – спадкове дегенеративне захворювання. Він повільно вражає сітківку і викликає втрату сутінкового та периферичного зору.
Методи лікування
Основними цілями лікування є зупинка або уповільнення прогресування захворювання, а також збереження, покращення або відновлення зору. У багатьох випадках збитки, які вже відбулися, не можуть бути усуненими, що робить раннє виявлення патологічних змін важливим.
Лікування захворювань сітківки може бути комплексним, інколи ж і невідкладним. Варіанти включають:
- Медикаментозне лікування
- Лазерне лікування
- Інтравітреальна терапія (внутрішньоочні ін’єкції)
- Хірургічне лікування
Лазерне лікування
Лазерна фотокоагуляція сітківки – це амбулаторна процедура, що використовується для лікування низки захворювань сітківки, включаючи розриви сітківки, діабетичну ретинопатію, набряк жовтої плями (макули) та оклюзію вен сітківки. Найчастіше він використовується для герметизації розриву сітківки, щоб запобігти розвитку відшарування сітківки, що може призвести до сліпоти. Лазерна фотокоагуляція сітківки також використовується для герметизації або руйнування патологічних кровоносних судин, щоб запобігти подальшому пошкодженню сітківки і зберегти зір.
Лазерна процедура працює за принципом, створення невеликі ділянки рубцевої тканини, які можуть закрити розрив або пошкоджені кровоносні судини. Також проводиться для запобігання росту аномальних кровоносних судин (неоваскуляризація). Процедура зазвичай не може відновити вже втрачений зір, але може знизити ризик втрати зору у майбутньому.
Хірургічне лікування
Існує кілька видів хірургічного лікування на сітківці: епісклеральне пломбування, вітреоретинальні операції, пневматична ретинопексія.
Екстрасклеральне пломбування – використовується для блокування розриву з допомогою фіксації силіконої пломби в проекції розриву на поверхні склери з зовнішньої сторони ока. Це вдавлює склеру і знімає частину сили, викликаної натягом склоподібного тіла на сітківку, і знову прикріплює сітківку. Цей метод можна використовувати з іншими методами лікування.
Вітректомія – це оперативне втручання при якому частково або повністю видаляється скловидне тіло,
Офтальмолохірург також може видалити кров, фіброзні тяжі, рубцеву тканину, яка зморщує або розриває сітківку, видалити застряглий в оці сторонній предмет через травму. Під час вітректомії вводиться важка рідина, яка сприяє приляганню сіківки, проводиться ендолазеркоагуляція, блокуються розриви. Видалене склоподібне тіло замінюється або фізіологічним розчином, або газо-повітряною сумішшю, або силіконовою олією. В післяопераційному періоді після розсмоктування газо-повітряної суміші чи виведенння силіконової олії порожнина скловидного тіла заміщується власною внутрішньоочною рідиною.
Медикаментозне лікування
Є численні звіти та дослідження щодо ефективності певних поживних речовин, які можуть запобігти або відстрочити захворювання очей.
Продукти, багаті на вітаміни А, С і Е, корисні для очей і загального стану здоров’я. За даними Американської академії офтальмології, 3 вітаміни допомагають очам. Почавши зараз багату на вітаміни дієту, ви отримаєте здорові звички, яким слідуватимете все життя.
Також особливої уваги заслуговують так звані макулярні пігменти, каротиноїди – лютеїн та зеаксантин, містяться в листовій зелені, овочах та фруктах. Здатні нейтралізувати вільні радикали кисню, таким чином забезпечуючи антиоксидантний захист. У людей, що отримують достатню кількість цих каротиноїдів, ймовірність розвитку дегенеративних захворювань сітківки за різними даними знижується більше ніж на 30%.
Вітамін А: жиророзчинний вітіамін. Його одержують із молока, яєчних жовтків та печінки. Але ви також можете отримати вітамін А, вживаючи продукти з бета-каротином. Бета-каротин перетворюється в тонкому кишечнику на ретинол — форму вітаміну А. Бета-каротин міститься у фруктах та овочах темно-оранжевого або жовтого кольору, таких як абрикоси, персики, манго, солодка картопля, кабачки та морква.
- Вітамін С: водорозчинний вітамін. Його можна знайти в більшості фруктів та овочів, особливо в цитрусових, полуниці, папаї, зеленому перці, помідорах тощо.
- Вітамін Е: – жиророзчинний вітамін. Шукайте його в рослинних оліях (сафлорова та кукурудзяна олія), горіхах (мигдалі та горіху пекан), зародках пшениці та насінні соняшника.
Внутрішньоочні ін’єкції
Інтравітреальні ін’єкції використовуються для введення медичного препарату в порожнину скловидного тіла, забезпечують максимальну концентрацію лікарського препарату в зоні ураження. Вікова макулярна дегенерація (AMD), діабетична ретинопатія та оклюзія вен сітківки є найбільш поширеними станами, які лікують інтравітреальними препаратами anti-VEGF. Інтравітреальні стероїди використовуються на деяких очах з діабетичною ретинопатією, оклюзією вен сітківки та увеїтом. Препарати anti VEGF та стероїди допомагають укріпити судинну стінку, зменшити витік рідини, набряк тканин, пов’язаний із цими розладами
В медичному центрі Очі Клінік використовують найсучасніші методи лікування сітківки, є все необхідне високоточне діагностичне та хірургічне обладнання, команда професіоналів включає в себе практикуючих хірургів з багаторічним досвідом в офтальмохірургії. Майстерність кожного лікаря-хірурга дозволяє допомагати пацієнтам у найскладніших клінічних випадках.