Порушення рефракції – це стан, при якому промені світла, що проникають у око, не фокусуються на сітківці, що призводить до нечіткості зображення предметів та поганого зору.
Види рефракції ока
Коли фокус світла потрапляє на сітківку називається емметропія і є нормальною рефракцією (чітке зображення предметів різних дистанціях).
До порушень рефракції відносять міопію (короткозорість) – фокус перед сітківкою, гіперметропію (далекозорість) – фокус за сітківкою та астигматизм – нерівномірна рефракція у різних меридіанах оптичної системи ока.
Для того, щоб дізнатися про свою рефракцію, потрібно пройти спеціальне обстеження – кераторефрактометрію, а в деяких випадках додатково – кератотопографію.
Корекція рефракції
Корекція порушень рефракції без операції можлива за допомогою окулярів та контактних лінз. Для окулярів характерне спотворення зору по периферії (аберації), крім того, потрібно постійно бути залежним від своїх окулярів і не забувати їх, що не завжди зручно.
При використанні контактних лінз потрібно чітко дотримуватися рекомендованого часу використання лінз (одноденні, місячні, квартальні), а також суворо стежити за гігієною очей. Тривале неправильне носіння контактних лінз може призводити до розвитку синдрому сухого ока, а також виникнення захворювань рогівки. Бажано використання зволожуючих очних крапель. Обов’язково необхідно стежити за чистотою рук і доглядати лінзи належним чином. У разі порушення гігієни можуть виникати інфекційні захворювання очей.
Останнім часом дедалі популярніша лазерна корекція при порушеннях рефракції. За допомогою лазерної корекції можна виправити короткозорість до -12 (оптимально до -8) діоптрій, далекозорість до +6 (оптимально +4) діоптрій, астигматизм не більше 6 діоптрій. Показана вона людям від 18 до 40 років, потребує певних умов: достатню товщину рогівки (більше 450 мікрон), відсутність прогресування короткозорості, відсутність супутньої очної патології (захворювання сітківки та зорового нерва, глаукоми, катаракти).
Імплантація факічних лінз – метод оперативного лікування із збереженням власного кришталика ока та імплантації додаткового штучного кришталика. Цей метод схожий на корекцію рефракції за допомогою контактних лінз, але контактна лінза розміщується на поверхні ока, а додаткова інтраокулярна лінза всередині.
Ленсектомія – рефракційна заміна кришталика ока
Рефракційна ленсектомія (рефракційна заміна кришталика) – офтальмологічне оперативне втручання, мета якого – корекція порушень рефракції шляхом імплантації штучного кришталика.
Показаннями до рефракційної заміни кришталика є:
- високий рівень короткозорості (міопії),
- далекозорість будь-якого ступеня (гіперметропія),
- астигматизм, пресбіопія (погіршення зору поблизу віку),
- протипоказання до лазерної корекції чи імплантації факічної лінзи.
Протипоказаннями до рефракційної заміни кришталика є:
- запальні захворювання ока або його придатків (кон’юнктивіт, увеїт, халязіон, ячмінь тощо),
- високий внутрішньоочний тиск при глаукомі (операція проводиться після зниження ВГД),
- вагітність та період грудного вигодовування,
- декомпенсація при супутніх кардіологічних, неврологічних, онкологічних захворюваннях тощо.
Як проходить операція ленсектомія з рефракційної заміни кришталика?
Підготовка до рефракційної заміни кришталика полягає в інстиляції (закапуванні) очних крапель антибіотика, а у разі поєднаної глаукоми ще й гіпотензивних крапель. Режим життєдіяльності та прийом інших ліків (за винятком тих, що розріджують кров) залишається тим самим. Кроворозріджуючі препарати слід відмінити за 3 дні до операції та відновити через 3 дні після.
Операція з рефракційної заміни кришталика проходить протягом 10-15 хвилин і є однією з найбільш високотехнологічних операцій. Через мікророзрізи (1,1-2,5 мм) за допомогою ультразвуку власний кришталик перетворюється на емульсію і видаляється, а на його місце імплантується штучна інтраокулярна лінза. Проводиться операція під місцевою (крапельною) анестезією абсолютно безболісно, без неприємних відчуттів. Протягом усієї операції пацієнту необхідно лежати на операційному столі та дотримуватися вказівок хірурга. Після оперативного лікування пацієнт медичного центру ще якийсь час перебуває під наглядом фахівців. Далі лікар проводить ще один огляд, де пацієнт отримує післяопераційні рекомендації та обумовлюється дата наступного візиту до медичного центру OCHI CLINIC.
Післяопераційний період після рефракційної заміни кришталика
Післяопераційний період після рефракційної заміни кришталика повинен проходити у спокійному режимі, необхідно закрапувати рекомендовані лікарем очні краплі протягом 1 місяця після операції. Домашня робота не має бути важкою, без тривалих нахилів. Телебачення можна дивитися без обмежень, а читати з наступного дня. Необхідно уникати гарячого пару та диму при приготуванні їжі. Під час прийому душу слід уникати потрапляння води у око протягом 5 днів після операції. Дозволено прогулянки на свіжому повітрі у безвітряну погоду, для захисту від яскравого світла, вітру, пилу необхідно використовувати окуляри.
Переваги лікування у медичному офтальмологічному центрі “Очі”
У медичному центрі OCHI CLINIC Ви можете отримати послуги європейської якості, не виїжджаючи з Києва. Сучасне обладнання, згуртована команда спеціалістів, високі стандарти надання послуг та якісні витратні матеріали дають змогу забезпечити хірургію найвищого рівня в Україні.