Косоокість (страбізм) – неправильне положення очних яблук. Відхилення зорової осі від точки фіксації.
Шість м’язів прикріплюються до кожного ока, та з допомогою сигналів від мозку забезпечують рухи очного яблука в повному об’ємі. Зазвичай очі працюють синхронно, тому обидва фокусуються на одній точці. Коли виникають проблеми з контролем руху очей, око може повертатися всередину, назовні, вгору або вниз. Поворот очей може відбуватися постійно або з’являтися лише тоді, коли людина втомлена, хвора, багато читала чи працювала на близькій відстані. У деяких випадках відхилятися може тільки одне око, в інших випадках очі можуть “косити” по черзі.
Косоокість класифікується за напрямком повороту ока:
- Езотропія: поворот всередину.
- Екзотропія: поворот назовні.
- Гіпертропія: поворот вгору.
- Гіпотропія: поворот вниз.
Інші класифікації косоокості включають:
- Частота, з якою це відбувається (постійна або періодична).
- Чи завжди це стосується одного і того ж ока (одностороння).
- Якщо око повертається іноді правим, а іноді лівим (поперемінна, альтернуюча).
Лікування косоокості (страбізму)
Існує кілька способів лікування косоокості
Операція з виправлення косоокості
Це найпоширеніший метод лікування косоокості. Хірургічне втручання може покращити вирівнювання очей і допомогти відновити правильний зір.
Як правило, косоокість виникає, коли м’язи навколо очей занадто напружені або занадто слабкі. Офтальмолог може послабити, підтягнути або перемістити певні очні м’язи, щоб очі правильно взаємодіяли, щоб працювати разом. Для лікування косоокості може знадобитися більше однієї операції .
Хірургія зазвичай проводиться як амбулаторна операція в медичному центрі з використанням загальної або місцевої анестезії. Після операції косоокості ви можете повернутися до свого повсякденного життя протягом кількох днів.
Вправи для м’язів очей
При певних станах офтальмолог може навчити вас вправам, які допоможуть зосередити обидва ока всередину. Ці вправи можуть допомогти, якщо у вас є «недостатність конвергенції», коли ваші очі не вирівнюються належним чином для близьких завдань, таких як читання або робота за комп’ютером.
Призматичні окуляри
Призма — це прозора клиноподібна лінза, яка заломлює світлові промені. Призму можна прикріпити до окулярів або зробити як частину лінзи . Призми можуть допомогти деяким людям з невеликим кутом косоокості бачити одне зображення, а не два.
Нейротоксин в офтальмології
У деяких випадках ін’єкції препаратів нейротоксину типу А в м’язи ока може допомогти в лікуванні косоокості. Введення препарату частково паралізує м’яз, через який око відхиляється від своєї осі. Ефект може тривати всього кілька місяців або ж може мати постійний ефект.
Як косоокість у дорослих впливає на зір?
При нормальному зорі обидва ока спрямовані в одну і ту ж точку. Мозок поєднує два зображення наших очей в єдине тривимірне (3-D) зображення. Саме так ми можемо визначити, наскільки близько чи далеко щось від нас (так зване сприйняття глибини).
Коли одне око відхиляється від своєї осі, в мозок надсилаються дві різні картинки. У маленької дитини мозок вчиться ігнорувати зображення неправильного ока. Замість цього він бачить лише зображення прямим або оком з кращим зором. В результаті дитина втрачає сприйняття глибини.
Дорослі, у яких косоокість розвинулась в дорослому віці, часто скаржаться на двоїння в очах . Це тому, що їхній мозок вже навчився отримувати зображення з обох очей. Їхній мозок не може ігнорувати зображення ока, яке косить, тому вони бачать два зображення. Навпаки ж діти можуть адаптуватись, поєднувати обидва зображення та не скаржитись на двоїння в очах
Як косоокість у дітей впливає на зір?
У віці від 3 до 4 місяців очі немовляти повинні бути в змозі зосереджуватись на дрібних предметах, а очі повинні бути прямими та добре вирівняними. 6-місячна дитина повинна вміти фокусуватися на предметах як поблизу, так і на відстані.
Косоокість зазвичай з’являється у немовлят і дітей раннього віку, і найчастіше до досягнення дитини 3 років. Однак у старших дітей і навіть у дорослих може розвинутись косоокість. Раптова поява косоокості, особливо при двоїнні в очах, у дитини старшого віку або дорослого може свідчити про більш серйозний неврологічний розлад. Якщо це сталося, негайно зателефонуйте своєму лікарю.
В разі нехтуванням візиту до офтальмолога або недотримання рекомендацій лікаря при косоокості, в дитини може розвинутись синдром лінивого ока (амбліопія), коли корекція зору за допомогою окулярів або лінз не дасть значного покращення гостроти зору. Якщо в дитини розвивається амбліопія до моменту повного формування бінокулярного зору (до 6-7 років), в подальшому неможливо буде розвинути просторове (3D) зображення, що значно ускладнить подальше зорове сприйняття у дитини.
В медичному центрі OCHI CLINIC, лікар-офтальмолог після повного огляду поставить повний діагноз і підбере оптимальний метод лікування косоокості саме для Вас або для Вашої дитини. Вчасно проведене лікування забезпечить хороший, правильний зір на все життя.
Медичний центр OCHI CLINIC знаходиться за адресою Україна, м. Київ, вул. Вассиля Липківського 16-В.