search
Пошук
local
UA

Біль в очах під час руху чи від
яскравого світла: причини та лікування

гортайте

Больові відчуття в області очей під час руху може свідчити про запалення м’язів і нервових пучків окорухового апарату. Найчастіше причинами є інфекційні або вірусні захворювання, також цю симптоматику можуть спровокувати серйозніші патології, такі як менінгіт або енцефаліт. Поширена причина болю в очах – велика зорова перенапруга при роботі з гаджетами або тривале перебування в приміщеннях, що погано освітлені. Важливо розуміти, що при дискомфорті в області очей для вибору правильної тактики лікування потрібно обов’язково з’ясувати причину і вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою. Нижче ми розберемо основні причини та способи лікування больових відчуттів очей.

Причини болю в очах

Біль на поверхні очей часто спровокований ураженням рогівки. Основними причинами такого стану є: інфекційні ураження, неправильна техніка носіння контактних лінз, попадання стороннього тіла або алергічна реакція. Також серед причин поверхневого болю можна виділити патології повік, такі як блефарит, ектропіон, ентропіон, халязіон або синдром сухого ока.

Щодо болю всередині ока, то серед основних причин варто виділити запалення зорового нерва, глаукому, склерит або, в деяких випадках, увеїт.

При попаданні стороннього тіла на рогівку пацієнт унаслідок значної іннервації даної структури ока скаржиться на різко неприємні відчуття, що нагадують печіння, відчуття піску в очах. Досить характерні скарги на надмірну сльозотечу, почервоніння рогівки, світлобоязнь, біль при відкритті повік.

У разі підозри на наявність стороннього тіла рогівки необхідно одразу звернутися до лікаря-офтальмолога для усунення цієї проблеми. Для візуалізації стороннього тіла лікар використовує щілинну лампу. В результаті огляду можна побачити чітку локалізацію, розміри та форму стороннього тіла. При неефективності даного діагностичного методу використовують ряд додаткових процедур, які включають рентген або УЗД дослідження, можливе застосування крапель зі спеціальним барвником для отримання точної інформації про місце знаходження стороннього тіла. Для діагностики даної патології можна використовувати метод діафаноскопії, що є просвічуванням структур ока за допомогою спеціального приладу-діафаноскопа.

Лікування передбачає інстиляцію кількох крапель анестетика, після чого з допомогою спеціальних інструментів стороннє тіло витягується з рогівки.

Стирання рогівки являє собою дрібними подряпинами на її поверхні. Причиною може бути будь-яка механічна дія на поверхню рогівки, в результаті якої вона частково ушкоджується і формується подряпина або ерозія. До факторів ризику розвитку цієї патології належить сухість очей, потрапляння частинок пилу чи інших сторонніх тіл на поверхню рогівки, некоректно підібрані чи забруднені контактні лінзи.

Стосовно  характерних симптомів даного процесу виділяють наступні:

 • почервоніння;
 • сльозотеча;
 • світлобоязнь (підвищена чутливість до світла);
 • не чіткий зір.

Для профілактики розвитку пошкодження поверхні рогівки необхідно дотримуватися певних рекомендацій.

При відчутті стороннього тіла в оці, за жодних обставин його не терти, краще промити фізіологічним розчином. Не рекомендується заклеювати або прикривати око пов’язкою, оскільки це може спровокувати посилене зростання бактерій на пошкодженій ділянці рогівки. При неефективності перерахованих заходів слід негайно звернутися до лікаря для проходження детальної діагностики та усунення цієї проблеми.

Для детального дослідження лікарю необхідно використовувати спеціальні краплі для фарбування поверхні рогівки. Під час візуалізації місця пошкодження, за показаннями, відбувається забір матеріалу з поверхні рогівки для бакпосіву на патологічні мікроорганізми.

Лікування початкової стадії даної патології рекомендовано з використанням антибактеріальних крапель, щоб уникнути інфікування ураженої ділянки рогівки.

Терапія більш занедбаних стадій включає антибактеріальні мазі з метою збільшення часу знаходження лікарських засобів на поверхні рогівки. У деяких випадках рекомендовано використання спеціальних лінз, які називаються бандажними. У комплексі з антибактеріальною терапією вони мають знеболюючий і, в деяких випадках, ранозагоювальний ефект.

У разі відсутності адекватного лікування, ерозії та подряпини рогівки можуть призвести до виразки, що є досить серйозною патологією та загрожує втратою зору.

Сухість ока – недостатнє зволоження ока, яке виникає внаслідок недостатньої продукції або надмірного випаровування слізної рідини, також може виявлятися внаслідок дисфункції мейбомієвих залоз. В нормі, вони виділяють ліпідний секрет, завдяки якому поверхня ока досить зволожена і слізна плівка покриває око достатню кількість часу.

Фактори ризику розвитку даного стану: літній вік, постійне перебування в кондиціонованих приміщеннях, що надто опалюються, гормональні зміни, дерматологічні проблеми (наприклад, розацеа), тривала робота з гаджетами, наявність аутоімунних захворювань.

Про наявність цієї патології свідчать наступні фактори:

 • пацієнт відзначає відчуття печіння очей;
 • виражене почервоніння очей;
 • почуття тяжкості повік;
 • скарги на біль очей;
 • втома очей, яка стає обмежувальним фактором при роботі або керуванні автомобілем;
 • часте запалення очей.

Методи боротьби з цією проблемою за легкої стадії досить прості і пацієнт може їх застосовувати в домашніх умовах. Вони включають наступні заходи:

 • дотримання гігієни повік (мається на увазі видалення надлишкового секрету мейбомієвих залоз за допомогою спеціальних засобів);
 • інстиляції (закапування) препаратів штучної сльози;
 • застосування протизапальних крапель або антибіотиків;
 • у деяких випадках проводять масаж краю повіки для поліпшення відтоку секрету мейбомієвих залоз;
 • одним із ефективних методів лікування даної патології є також введення силіконових або гелевих пробок у слізний канал для зменшення відтоку сльози.

Колючий біль в очах найчастіше асоціюється з орбітальним і досить характерний для низки патологій, таких як:

 • глаукома- внаслідок патології підвищується внутрішньоочний тиск. Пацієнт відчуває ниючий біль у оці, скаржиться на почервоніння очей, почуття пелени перед очима та райдужні кільця при погляді на світло. Слід зазначити, що виділяють три форми глаукоми: відкритокутова, закритокутова і змішана. Основою діагностики у такому разі є:
 • визначення внутрішньоочного тиску, бажано в динаміці;
 • комп’ютерна периметрія;
 • гоніоскопія;
 • біомікроскопія;
 • оптична когерентна томографія.

Лікування глаукоми, залежно від стадії починають із консервативних методів лікування, використовуючи при цьому очні краплі. Якщо ж за допомогою таких методів лікування не вдається досягти цільових значень внутрішньоочного тиску, то, як правило, лікарі-офтальмологи рекомендують хірургічне втручання. Основні види операцій при глаукомі:

 • лазерна трабекулотомія, досить безпечний метод лікування, який полягає у застосуванні лазера для покращення прохідності дренажної системи ока;
 • лазерна іридотомія, що допомагає зрівняти тиск у передньому та задньому відрізку ока шляхом формування нових отворів для відтоку рідини;
 • іридектомія, в основі даної операції лежить видалення частини райдужної оболонки, для формування отвору, що допомагає відтоку внутрішньоочної рідини;
 • трабекулотомия- під час цієї операції видаляють частину трабекулярної сітки виконує дренажну функцію.

Частою причиною болю всередині очниці є травматичне ураження ока.

Серед симптомів при такому стані виділяють: погіршення гостроти зору, відчуття каламутності при погляді, крововиливи в порожнину ока, інтенсивну сльозотечу, двоїння в очах, обмеження в полі зору.

Обстеження та лікування болю в очах

В основі діагностики лежить оцінка стану ураженого ока при об’єктивному огляді лікаря. Після цього використовують такі методи: біомікроскопія ока зі спеціальним барвником флуоресцеїном для якісної оцінки локалізації травматичних ушкоджень, електрофізіологічні методи, рентгенографія, УЗД та КТ.

Лікування в більшості хірургічне, обсяг якого залежить від локалізації, розміру та часу отримання травми.

ми представляємо
хірургію ока

Наші лікарі проводять діагностику та лікування органів зору за світовими клінічними протоколами, застосовуючи новітні та доказові методики.

Постійними консультантами офтальмологічного центру є світила офтальмології у різних напрямках мікрохірургії ока.

запис на прийом
Фахівці
форма успішно надіслана