search
Пошук
local
UA

Як підібрати лінзи:
як  правильно вибрати лінзи для корекції зору?

гортайте

Контактні лінзи є відмінним вибором, для тих, хто потребує корекції зору і не хоче носити окуляри постійно або робити операцію для корекції рефракції.

Не впевнені, щодо контактних лінз? У цій статті докладно розповімо про матеріали для контактних лінз, конструкції та особливості контактних лінз.

Нижче наведено основи, які ви повинні знати про контактні лінзи , перш ніж звернутися до лікаря-офтальмолога, якщо ви зацікавлені в носінні контактних лінз.

Яка підібрати контактні лінзи саме Вам?

По-перше, ваші контактні лінзи повинні вирішити проблему, яка спонукає вас носити лінзи. Ваші лінзи повинні забезпечувати хороший зір, виправляючи вашу короткозорість , далекозорість , астигматизм або певну комбінацію цих проблем із зором.

По-друге, лінза повинна прилягати до вашого ока. Для цього лінзи мають десятки тисяч комбінацій діаметру та кривизни. Звичайно, не кожна марка лінз представлена ​​в кожному «розмірі».

Ваш лікар вміє оцінювати фізіологію вашого ока та ваш зір , щоб визначити, яка лінза найкраще відповідає двом вищенаведеним критеріям.

По-третє, у вас може бути інша медична потреба, яка впливає на вибір лінз. Наприклад, ваш лікар офтальмолог може вибрати певну лінзу, якщо ваші очі, як правило, сухі, травмовані або мають супутні офтальмологічні проблеми.

Коли Ви та ваш лікар-офтальмолог виберете правильні лінзи для Вас, Вам буде видано рецепт на контактні лінзи . Ви зможете придбати запас лінз у свого лікаря або в багатьох інших торгових точках, які продають контактні лінзи .

Що важливо враховувати при підборі контактних лінз?

Для правильного підбору контактних лінз потрібно врахувати:

 • проблему рефракції та побажання пацієнта
 • врахувати параметри ока
 • рід діяльності пацієнта
 • можливу тривалість носіння контактних лінз
 • матеріал з якого виготовлено контактну лінзу (з цим ми вас ознайомимо нижче)
 • конструкцію лінзи
 • особливості догляду за контактними лінзами

Матеріали для контактних лінз

Першим вибором при розгляді контактних лінз є те, який матеріал лінз найкраще задовольняє ваші потреби. Існує п’ять типів контактних лінз, в залежності від матеріалу, з якого вони виготовлені:

 • М’які лінзи виготовляються з гелеподібних пластмас, які містять воду, які називаються гідрогелями. Ці лінзи дуже тонкі та еластичні та прилягають до передньої поверхні рогівки. Запропоновані на початку 1970-х років гідрогелеві лінзи зробили носіння контактних лінз набагато популярнішим, оскільки вони, як правило, одразу зручні. Єдиною альтернативою на той час були жорсткі контактні лінзи з пластику PMMA (див. нижче). Зазвичай лінзи PMMA адаптувалися до кількох тижнів, і багато людей не могли їх успішно носити.
 • Силікон-гідрогелеві лінзи є вдосконаленим типом м’яких контактних лінз, які є більш пористими, ніж звичайні гідрогелеві лінзи, і дозволяють ще більше кисню досягати рогівки . Представлені в 2002 році силікон-гідрогелеві контактні лінзи зараз є найпопулярнішими лінзами, які прописують у світі.
 • Газопроникні лінзи — також називаються лінзами GP або RGP — це жорсткі контактні лінзи, які виглядають і відчуваються як лінзи з ПММА (див. нижче), але є пористими і пропускають через них кисень. Оскільки вони проникні для кисню, лінзи GP можуть бути ближче до ока, ніж лінзи PMMA, що робить їх більш зручними, ніж звичайні жорсткі лінзи. З моменту їх появи в 1978 році газопроникні контактні лінзи по суті замінили непористі контактні лінзи з ПММА. Контактні ні лінзи з системою GP часто забезпечують більш гострий зір, ніж м’які та силікон-гідрогелеві лінзи, особливо якщо у вас астигматизм. Зазвичай потрібен деякий час, щоб ваші очі пристосувалися до газопроникних лінз, коли ви вперше почали їх носити, але після цього початкового періоду адаптації більшість людей вважають лінзи GP такими ж зручними, як гідрогелеві лінзи.
 • До RGP також вiдносять нічні контактні лінзи для контролю міопії у дітей. Ортокератологія, або Ortho-K, — це сучасний метод корекції порушення рефракції, що використовує спеціально розроблені жорсткі газопроникні (RGP) контактні лінзи для зміни кривизни рогівки, щоб тимчасово покращити здатність ока фокусуватись на об’єктах. Ця процедура в першу чергу використовується для корекції короткозорості (міопії).

Нічні лінзи Ortho-K є найпоширенішим типом Ortho-K. Є деякі лінзи Ortho-K, які призначаються тільки для денного носіння. Лінзи Ortho-K на ніч зазвичай призначають для носіння під час сну не менше восьми годин щоночі. Їх знімають після пробудження і не носять протягом дня.

Ефект корекції зору тимчасовий. Якщо Ortho-K припинити, рогівка повернеться до початкової кривизни, а око – до початкової короткозорості. Лінзи Ortho-K необхідно продовжувати носити щовечора або за іншим встановленим графіком, щоб підтримувати ефект лікування. Ваш лікар-офтальмолог визначить найкращий графік носіння та заміни нічних лінз, саме для вас.

 • Гібридні контактні лінзи розроблені для забезпечення комфорту носіння, який конкурує з м’якими або силікон-гідрогелевими лінзами, у поєднанні з кришталево чистою оптикою газопроникних лінз. Гібридні лінзи мають жорстку газопроникну центральну зону, оточену «спідницею» з гідрогелевого або силікон-гідрогелевого матеріалу. Незважаючи на ці особливості, лише невеликий відсоток людей у ​​світі носить гібридні контактні лінзи, тому, що ця модель лінзи має ряд показів та протипоказів до носіння та підбору. Гібридні контактні лінзи скоріше модель виключення и підбираються, коли м’які контактні лінзи не дають достатньої корекції, а жорсткі викликають значний дискомфорт.
 • Лінзи PMMA виготовляються з прозорого жорсткого пластикового матеріалу, який називається поліметилметакрилатом (PMMA), який також використовується як замінник скла і продається під торговими марками Lucite, Perspex і Plexiglas. Лінзи з ПММА мають чудову оптику, але вони не пропускають кисень до ока і до них важко адаптуватися. Ці (тепер уже застарілі) «жорсткі контактні лінзи» фактично замінені лінзами GP і сьогодні їх рідко призначають.

У 2017 році 64% контактних лінз, призначених у світі, були силікон-гідрогелевими лінзами, за ними йшли м’які (гідрогелеві) лінзи (22%), газопроникні лінзи (11%), гібридні лінзи (2%) та лінзи PMMA (1%).

Час носіння контактних лінз

До 1979 року всі, хто носив контактні лінзи, знімали і чистили їх щовечора. Запровадження «подовженого носіння » дозволило тим, хто їх носить, спати в своїх контактах. Тепер за часом носіння поділяються на два типи лінз:

 • Повсякденне носіння — на ніч потрібно знімати
 • Подовженого носіння — можна носити на ніч, зазвичай протягом семи днів поспіль, не знімаючи

«Безперервне носіння» — це термін, який іноді використовується для опису 30 послідовних ночей носіння лінз — максимальний час носіння, затверджений FDA для певних марок лінз тривалого носіння.

Коли варто замінити контактні лінзи?

Навіть при належному догляді контактні лінзи (особливо м’які контактні лінзи) слід часто міняти, щоб запобігти накопиченню відкладень та забруднення лінз, які підвищують ризик очних інфекцій .

М’які лінзи мають такі загальні класифікації, в залежності від того, як часто їх слід викидати:

 • Одноденні одноразові лінзи — Викиньте після одного дня носіння
 • Двотижневі лінзи — викидайте кожні два тижні або раніше
 • Одномісячні або трохмісячні лінз — викидайте щомісяця або щокварталу
 • Традиційні піврічні або річні лінзи — викидайте кожні шість місяців або довше

При нехтуванні рекомендаціями лікаря, про тривалість носіння контактних лінз, ви піддаєте небезпеці ваш зір. При понаднормовому використанні контактних лінз на внутрішній її поверхні з’являються ліпідні включення. Ліпідні відкладення на контактній лінзі викликають значний дискомфорт при носінні контактних лінз а в комбінації з неналежним доглядом можуть спровокувати навіть сильні запалення, які можуть мати необоротний характер.

Газопроникні контактні лінзи більш стійкі до відкладень, і їх не потрібно викидати так часто, як м’які лінзи. Часто лінзи GP можуть прослужити рік або більше, перш ніж їх потрібно буде замінити.

Найчастіший графік заміни контактних лінз у світі у 2017 році був щомісяця (40%), за яким слідували щоденні (35%), кожні один-два тижні (24%) і щорічно (1%).

Чому краще використовувати лінзи щоденної заміни?

Щоденні одноразові лінзи – це лінзи, які наприкінці дня після використання ви викидаєте у смітник. Вранці ви відкриваєте ще одну свіжу упаковку лінз, щоб носити її до кінця дня. Якщо ви виберете щоденні лінзи, вам не потрібно буде чистити або зберігати лінзи для наступного разу, тобто вам не потрібно буде додатково витрачати кошти на засоби для очистки контактних лінз. Ці лінзи дійсно тонкі і містять багато води. Дані лінзи краще підходять для людей з синдромом сухого ока.  Всі ліпідні відкладення на лінзі протягом дня, не будуть причиняти вам дискомфорт, оскільки лінзи щоденно утилізуються. Однак, якщо ви знімете їх посеред дня, ви більше не зможете їх носити, і вам потрібно буде придбати нову пару.

М’які контактні лінзи (як стандартні гідрогелеві, так і силікон-гідрогелеві лінзи) доступні в різних конструкціях, залежно від їх цільового призначення:

Конструкції м’яких контактних лінз

 • Сферичні контактні лінзи мають однакову силу лінзи по всій оптичній частині лінзи для корекції міопії (короткозорості) або гіперметропії (далекозорості).
 • Торичні м’які контактні лінзи мають різну силу в різних меридіанах лінзи для корекції астигматизму, а також короткозорості або далекозорості.
 • Мультифокальні контактні лінзи  містять різні зони потужності для близького і далекого зору для корекції пресбіопії , а також короткозорості або далекозорості. Деякі мультифокальні лінзи також можуть виправити астигматизм.
 • Косметичні контактні лінзи включають кольорові пігменти в лінзі, призначені для зміни або посилення кольору очей . Лінзи для Хеловіну, театральних вистав, що змінюють повністю райдужний малюнок ока  також вважаються косметичними лінзами. Для косметичних лінз потрібен рецепт на контактні лінзи , навіть якщо у вас немає аномалій рефракції , які потребують корекції.

Усі ці лінзи можуть бути виготовлені на замовлення, особливо, якщо параметри ока не стандартні. Також доступні інші конструкції лінз, включаючи лінзи, виготовлені для використання в особливих ситуаціях, наприклад, для корекції кератоконуса .

Більше функцій контактних лінз

Біфокальні контактні лінзи для астигматизму. Це вдосконалені м’які контактні лінзи, які виправляють пресбіопії та астигматизму, тому ви можете залишатися без окулярів після 40 років, навіть якщо у вас астигматизм.

Контактні лінзи для сухості очей. Ваші лінзи викликають дискомфорт при носінні? Деякі м’які контактні лінзи спеціально створені для зниження ризику появи симптомів сухого ока, пов’язаних із контактними лінзами.

Кольорові лінзи можуть зробити зелені очі ще зеленішими. Інші кольорові лінзи можуть повністю змінити колір ваших очей, наприклад, з карих на блакитні.

Лінзи зі спеціальними ефектами. Лінзи зі спеціальними ефектами також називаються театральними або костюмними лінзами. Контактні лінзи зі спеціальними ефектами роблять вас схожими на кота, вампіра чи іншого альтер-его на ваш вибір.

Протезні лінзи. Кольорові контактні лінзи також можна використовувати для більш медичних цілей. Непрозорі м’які лінзи, які називаються протезними контактами , можуть бути спеціально розроблені для ока, пошкодженого травмою або хворобою, щоб замаскувати спотворення та відповідати зовнішньому вигляду іншого, не ураженого ока.

Індивідуальні лінзи. Якщо звичайні контактні лінзи, здається, вам не підходять, ви можете бути кандидатом на індивідуальні контактні лінзи , які виготовляються на замовлення для вашої індивідуальної форми очей та візуальних потреб.

Лінзи, що інгібують ультрафіолет. Деякі м’які контактні лінзи допомагають захистити ваші очі від ультрафіолетових променів сонця, які можуть викликати катаракту та інші проблеми з очима. Але оскільки лінзи не покривають все ваше око, ви все одно повинні носити сонцезахисні окуляри , що блокують ультрафіолет, на вулиці для найкращого захисту від сонця.

Склеральні лінзи. Газопроникні лінзи великого діаметру, які називаються склеральними контактними лінзами , спеціально розроблені для лікування кератоконуса та інших нерівностей рогівки, а також пресбіопії.

Контактні лінзи для контролю короткозорості. Для уповільнення або припинення прогресування короткозорості у дітей розробляються спеціальні контактні лінзи.

Носіння та догляд за контактними лінзами

Догляд за контактними лінзами — очищення, дезінфекція та зберігання — набагато простіше, ніж раніше.

Кілька років тому для належного догляду вам знадобилося б кілька пляшок миючих засобів і, можливо, таблеток ферментів. Сьогодні більшість людей можуть використовувати «багатоцільові» рішення, тобто один продукт очищає і дезінфікує, а також використовується для зберігання.

Людям, які чутливі до консервантів у багатофункціональних розчинах, можуть знадобитися системи без консервантів, наприклад ті, що містять перекис водню. Вони чудово очищають лінзи, але дуже важливо дотримуватися інструкцій щодо їх використання. Розчин не повинен потрапляти в очі до повного просочення і нейтралізації розчину.

Звичайно, ви можете повністю уникнути догляду за лінзами, надягаючи щоденні одноразові контактні лінзи.

Проблеми з контактними лінзами

У пошуку ідеальної оптики для вас часто використовуються проби та помилки. Люди по-різному реагують на різні матеріали для лінз і миючі розчини.

Крім того, правильні «параметри» вашого ока — тобто силу, діаметр та кривизну — можна буде остаточно визначити лише після того, як ви успішно носите лінзу. Це особливо актуально для більш складних випадкив із додатковими параметрами, наприклад, з біфокальними або торичними контактними лінзами для астигматизму.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт або поганий зір під час носіння контактних лінз, велика ймовірність, що коригування або зміна лінз може допомогти.

Сьогодні існує більше, ніж будь-коли, вибір контактних лінз, які забезпечують комфорт, хороший зір і здорові очі. Якщо ваші очі або лінзи відчувають незручність або ви погано бачите, зніміть лінзи та зверніться до офтальмолога, щоб дізнатися про доступні засоби для усунення дискомфорту від контактних лінз .

ми представляємо
хірургію ока

Наші лікарі проводять діагностику та лікування органів зору за світовими клінічними протоколами, застосовуючи новітні та доказові методики.

Постійними консультантами офтальмологічного центру є світила офтальмології у різних напрямках мікрохірургії ока.

запис на прийом
Фахівці
форма успішно надіслана