search
Пошук
local
UA

Як зняти втому очей та
знизити навантаження на зір?

гортайте

Тільки тоді, коли починаємо втрачати зір, ми справді замислюємося про цей аспект здоров’я. Запитайте будь-кого, хто вже зіткнувся з цією проблемою, і він вам підтвердить, як чудово бачити світ у чітких яскравих тонах. Ось тільки часто це доводиться робити вже за допомогою лінз чи окулярів.

Частіше зір не погіршується одразу. Якщо це не обумовлено генетично, то порушення очних функцій відбувається поступово. Головною причиною цього є неправильна гігієна по відношенню до своїх очей: погана постава, неправильне оформлення робочого місця, тривала напруга очей призводить до поступового погіршення здоров’я зорової системи. Як це запобігти, ми й поговоримо у цій статті.

Як зрозуміти, що очі потребують відпочинку

Втома очей може залежати від багатьох факторів, серед яких не тільки вид повсякденної діяльності, але й те, як людина сьогодні спала, що вона робила напередодні, чим вона харчувалася, чи вживала алкоголь чи тютюн. Зір свіжої, відпочившої людини буде набагато кращим і більш якісним.

Якщо ви відчуваєте тяжкість у повіках, неодмінно зробіть перерву та дайте відпочинок своїм очам. Ознаки стомлення зору такі:

 • Туман перед очима. Виникає через сухість рогівки, зумовлену більш рідким морганням.
 • Розмиті контури зображення. Внаслідок втоми зорових м’язів та нервів.
 • Почервоніння очного яблука. Має безліч причин і є комплексною ознакою втоми зорової системи.
 • Підвищена сльозогінність. Виникає внаслідок порушення сльозовідтоку та сльозопродукції і може бути сигналом надмірної втоми або запальних захворювань повік.
 • Неприємні відчуття у власних очах. Також обумовлені безліччю причин і можуть проявлятися ріжучими відчуттями, печія та свербіж.
 • Ускладнене фокусування. Найчастіше пов’язана з втомою очних м’язів і нервів.
 • Посмикування повік. Це означає порушення рефракції, що може говорити про хронічну слабкість м’язів ока.

Всі ці речі – прямі сигнали вашого організму, і ігнорувати їх, отже – безпосередньо шкодити своїм органам зору, адже воно псується саме в ці моменти. Здорові очі, що відпочили, виконують свою роботу і захищають самі себе від перевантаження. Тому, якщо ви відчуваєте хоч найменший дискомфорт, припиніть всю діяльність і дайте собі відпочити.

Причини підвищеної зорової стомлюваності

Чому ж виникають усі ці симптоми? Відбувається це внаслідок таких моментів.

 • Підвищене навантаження на зір.

Наші очі чисто біологічно не призначені для тривалої роботи з документами, книгами, комп’ютерами. Внаслідок еволюції зір розвинулося в такий спосіб, що його функціонування передбачає динамічний рух, а чи не зосередження лише у точці протягом багато часу. Однак темп життя та робоче навантаження змушує сучасних офісних працівників, студентів, школярів довго і ретельно вдивлятися у книги, зошити, монітори, читати та писати величезну кількість різного матеріалу.

Так само справи і з дозвіллям. Після важкого робочого дня, люди, як правило, продовжують споживати текстовий та медіаконтент, переглядаючи соціальні мережі, дивлячись серіали та фільми, граючи у комп’ютерні ігри або читаючи книги. Таким чином очі протягом цілого дня виконують практично ту саму роботу, стомлюючи монотонністю органи зору.

Щоб це запобігти, слід якомога частіше давати перерву очам, а також урізноманітнити своє вечірнє дозвілля хоча б через день.

 • Робота із комп’ютером.

Як ми зазначили вище, дивитися протягом тривалого часу в одну точку прямо перед собою – неприродно для нашого організму. Крім цього важливо відзначити, що дуже мало хто перебуває перед монітором, дотримуючись постави. Протягом дня ми можемо як завгодно шукати зручну для себе позу, внаслідок чого страждає шийний та спинний відділ, які прямо впливають на зір.

Великою проблемою під час роботи за комп’ютером також є так звана акомодативна астенопія. Виникає вона через те, що людина, взаємодіючи з текстом та іншою інформацією, часто і різко переводить фокус з екрана на клавіатуру і назад, чим піддає м’язи очей величезному навантаженню. Саме тому професійному наборщику, та й будь-якому іншому офісному співробітнику, дуже важливо працювати на своїй особистій клавіатурі, знати, де знаходяться клавіші, щоб якомога рідше переводити на неї погляд.

Також комп’ютер відрізняється від книг або документів яскравим освітленням дисплея. Сучасні екрани хоч і більш щадні до наших очей, ніж старі блоки з технологією ЕПТ, проте не настільки, щоб гарантувати здоров’я вашим очам. Варто також пам’ятати, що більшість контенту на персональному комп’ютері – це динамічні, яскраві, що швидко змінюють одна одну картинки, що дає очам додатковий стрес під час їх перегляду.

 • Синдром сухого ока.

Поверхня нашого ока, для нормального функціонування, повинна бути постійно зволожена. Якщо ж вона пересихає, це порушує безліч його захисних і робочих функцій. Виникає такий симптом внаслідок недостатнього моргання (через концентрацію на дисплеї або документах) та від сухості повітря в приміщенні. Сухість кімнати може бути викликана, наприклад, кондиціонером. Та й сам комп’ютер через нагрівання висушує простір навколо себе.

Щоб це запобігти, варто купити спеціальний прилад – гігрометр. Вартість простих моделей не перевищує двох доларів. І якщо ви побачите, що показник вологості в кімнаті впав нижче 50%, підвищуйте його. Зробити це можна, купивши зволожувач повітря, або повісивши мокру ганчірку поряд з опалювальним приладом. Якщо і це не допомагає, то використовуйте зволожуючі очні краплі.

Майте на увазі, що лінзи збільшують схильність очей до сухості, тому якщо ви їх носите, то обов’язково мати при собі краплі.

Як швидко зняти втому з очей

Щоб продовжити здоров’я своїм очам, давши їм відпочинок, є кілька прийомів. Зрозуміло, вони не є панацеєю, але регулярне їх виконання, навіть у моменти, коли навантаження на зір немає, точно вам не завадять.

Найпростіше – підійдіть до вікна або вийдіть на вулицю та пройдіться. Дивіться на всі боки, на об’єкти розташовані ближче і далі. Це трохи розімне очні м’язи.

Виконайте очну гімнастику. Існує багато різних методик, але не варто запам’ятовувати їх усі. Вам досить кілька чи навіть пари

 1. Стоячи біля вікна по 15 секунд, дивіться на горизонт і по 15 секунд на об’єкт, що знаходиться поблизу (в метрах 10-ти).
 2. З закритими повіками переміщуйте очі вгору-вниз, праворуч-ліворуч і по діагоналі, а також обертайте їх за годинниковою стрілкою і проти неї.
 3. Дивлячись вперед, часто поморгайте протягом 25-35 секунд.
 4. Не слід забувати правило 20/20/20. Кожні 20 хвилин робити перерву на 20 секунд і дивитися на відстань не ближче 20 футів (від 5 метрів).

Найкраще виконувати ці дії не рідше ніж кожну годину-півтори, або за самопочуттям. Можна також закапати очі краплями, проте якщо вони не доставляють вам дискомфорту. Не всі

подібного роду медикаменти однакові і краще, якщо ви їх підбиратимете разом з офтальмологом.

Теж саме і з очною гімнастикою. Якщо після неї ви відчуваєте не полегшення, а навпаки – втому, то підберіть набір вправ, який не викликатиме у вас почуття дискомфорту.

Також гарною процедурою буде вмиватися холодною водою, особливу увагу приділивши очам. Прохолода посилить кровообіг та допоможе зняти напругу.

Найпростіше – закрийте очі та посидіть у темряві. Таким чином ви даєте відпочинок не тільки м’язам та нервам ока, але й кришталику та райдужній оболонці.

Як знизити навантаження на зір і запобігти підвищеній стомлюваності

Багато хто не знає, що дотримуючись не так багато досить простих правил зорової гігієни, можна значно покращити стан очей та ефективність робочого дня. Деякі працюють відразу, а деякі дають накопичувальний результат.

 • Організація висвітлення робочого місця.

Приміщення та стіл, на якому ви працюєте, повинні мати рівномірне, різнобічне розсіяне освітлення. Бажано природне. Не сидіть лицем до вікна, щоб сонце вас сліпило. Також промені світла не повинні блікувати на моніторі – це створює колосальне навантаження на очі. Використовуйте штори та жалюзі для регулювання яскравості освітлення всередині кімнати. Підберіть гарну настільну лампу.

 • Підбір обладнання.

Щоб очі не втомлювалися, варто купити хороший монітор з великою діагоналлю і якісною матрицею, здатною працювати в кадровій частоті не нижче 60 Гц (а краще 90 або 120 гц.) Багато екранів мають так званий нічний режим, що регулює контрастність, що змінюють білий колір в жовтий. Якщо на вашому такого немає, зверніться до аналогічної функції Windows або MacOs. Намагайтеся працювати лише на своїй клавіатурі, виконуючи сліпий друк.

 • Позиція монітора

Щоб максимально знизити навантаження на очі, екран повинен знаходитися в жодному разі не вище поля зору, а в ідеалі нижче на 10-15 см. Відстань до голови визначається діагоналлю, але для стандартних моніторів приблизно в 16-17 дюймів ця цифра становить 50 60 см. Щоб ефективно регулювати положення монітора та свою позицію щодо нього, існують різні модульні кріплення на екрани, регульовані крісла та столи.

 • Тривалість роботи.

На жаль, більшість людей проводять за комп’ютером до 10 годин і більше на день, що є занадто великою цифрою. Ми розуміємо, що нічого тут не вдієш і рекомендуємо хоча б виконувати паузи кожні 30 хвилин по 2-3 хвилини, або дотримуватися правила 20/20/20. При цьому пауза має на увазі зорову гімнастику або просто відволікання від ПК, а не перегляд стрічки новин у телефоні!

 1. Вологість повітря.

Про це ми вже згадували. Зволожувачі, краплі, вологі речі тут ваші друзі. Намагайтеся використати альтернативні кондиціонеру системи опалення.

 • Очні краплі.

Обов’язково проконсультуйтеся з офтальмологом або хоча б з фармацевтом перед їх вибором, адже товарів такого типу величезна різноманітність: протимікробні, протиалергічні, протизапальні, регенеруючі, судинозвужувальні, розширюючі і звужуючі зіниця, що зволожують різної щільності, і так.

 • Моргайте.

Зрозуміло, це відбувається на рівні рефлексів, але спробуйте привчити себе не витріщатися щосили в монітор і регулярно моргати. Це реально.

Пам’ятайте, що навіть трохи гігієни зору краще, ніж її повна відсутність. Якщо ви забували зробити зарядку протягом тижня, зробіть її на восьмий день! Будь-яка звичка не формується відразу, для цього потрібен час. Тому ставтеся до себе поблажливіше.

Профілактика зорової втоми

Ваші очі будуть вам вдячні ви будете дотримуватися вищезгаданих правил і вести здоровий спосіб життя. Це позитивно позначиться не лише на вашому зорі, а й на здоров’ї загалом.

 • Здоровий сон.

Для всіх функцій організму важливим є здоровий сон. Ви, напевно, помічали, що після поганого сну ваші очі, що називається, «на лоб вилазять». Відпочиваючи не менше 7 годин у темному приміщенні, ви забезпечите очам гарний відпочинок і додасте їм сил.

 • Дайте відпочити перед сном.

Зрозуміло, очі це орган, який відновлюється не лише уві сні. За пару годин до сну постарайтеся прибрати усі гаджети убік та вимкніть телевізор. Краще почитати книгу, або рідер на електронному чорнилі. А в ідеалі – послухайте подкаст, аудіокнигу або поспілкуйтеся з близькими.

 • Гігієна читання.

Не варто споживати контент перебуваючи в непридатній для цього ситуації: при поганому освітленні, лежачи, в тремтячому автобусі, на ходу і т.п. Книга повинна читатися сидячи, при хорошому світлі та у спокійній обстановці.

 • Доповніть раціон.

Їжте корисні для зору продукти, багаті на вітамін А. Це, в першу чергу, морква, навіть сто грамів якої містить величезну кількість цього мікроелемента (але не переборщите з нею). Також корисним буде м’ясо та риба, чорниця, бобові, фрукти, броколі, шпинат. Аптечні вітаміни також будуть не зайвими.

 • Відвідуйте офтальмологічну клініку.

Багато людей ходять на огляд до стоматолога, а от окуліст чомусь нехтують. При тому що зубів у нас багато і їх можна лагодити скільки завгодно, були б гроші, а от зір один і незамінний. Навіть якщо вам здається, що все з вашими очима в порядку, то неодмінно відвідуйте окуліста хоча б раз на два роки для профілактики.

 • Використовуйте окуляри для корекції зору.

Багато людей соромляться носити оптичні окуляри. Це їхня справа, але далі буде лише гірше. Використання лінз це варіант, але набагато більш клопіткий у побуті, а також вимагає постійного зволоження очей.

 • Обов’язково вмивайтеся перед сном.

Для жінок це само собою зрозуміла процедура, тому що слід зняти макіяж після довгого дня. Чоловіки ж часом цим правилом нехтують, оскільки багатьох умивання бадьорить.

Порадимо лише спробувати вмиватися трохи наперед до сну, використовуючи теплу воду. Вечірнє умивання очищає шкіру повік, видаляє пил і бруд з вій та брів. Якщо цього не робити регулярно, то можна нарватися на пошкодження та роздратування органу.

 • Маска для очей.

Якщо ви знаходитесь в автобусі, поїзді або будинку спокій вам тільки сниться, то використовуйте маску для очей. Вона повинна комфортно сидіти на вашому обличчі, не пережимати віскі та не тиснути на очниці. Не забувайте про стерильність цього аксесуара.

Гігієна зору – вкрай важлива річ у житті будь-якої людини. На жаль, розуміння цього до нас приходить лише тоді, коли здоров’я очей погіршується та виникають різні пов’язані з ним проблеми. Але ніколи не пізно розпочати. Доглядайте свої очі, щоб бачити світ у його прекрасних яскравих фарбах.

ми представляємо
хірургію ока

Наші лікарі проводять діагностику та лікування органів зору за світовими клінічними протоколами, застосовуючи новітні та доказові методики.

Постійними консультантами офтальмологічного центру є світила офтальмології у різних напрямках мікрохірургії ока.

запис на прийом
Фахівці
форма успішно надіслана